Prawidłowe przechowywanie insuliny w czasie wakacji

maj11

Prawidłowe przechowywanie insuliny w czasie wakacji

Piękna, słoneczna pogoda za oknem to zwiastun nadchodzącego lata, a co za tym idzie – wakacyjnych wycieczek i podróży. Zatem warto już dziś pomyśleć o insulinie i jej prawidłowym przechowywaniu w okresie wakacyjnym. Gdzie ją trzymać i jak przewozić, by nie straciła swego leczniczego działania?

W jakich warunkach należy przechowywać insulinę?

Przechowywanie insuliny w nieodpowiednich dla niej warunkach może pozbawić ją leczniczych właściwości. Dlatego też każda osoba chorująca na cukrzycę musi znać i przestrzegać zasad jej przechowywania i korzystania tuż po otwarciu.

  • Insulinę zaleca się przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C, najlepiej na drzwiach. Ważne, by insulina znajdowała się z dala od wkładu chłodzącego.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno jej zamrażać, a tym bardziej używać insuliny, która uległa zmrożeniu, zmieniła barwę bądź konsystencję.
  • Insulinę, którą aktualnie używamy nie przechowujemy w lodówce, tylko nosimy przy sobie w temperaturze pokojowej, tj. poniżej 30°C.
  • Hormon ten straci swoje lecznicze właściwości, jeśli przechowywany będzie w skrajnych temperaturach, tj. poniżej 2°C lub powyżej 30°C. Wstrzyknięcie takiej insuliny będzie skutkowało podwyższonymi poziomami glukozy we krwi.
  • Nie stosuj insuliny, jeśli widzisz, że w fiolce znajdują się kryształki bądź grudki. Oznacza to, że insulina jest popsuta i nie nadaje się do wstrzyknięcia.
  • Należy ją chronić przed promieniami słonecznymi.
  • Należy uważać, by nie narażać fiolki z insuliną na silne wstrząsy, bowiem pod ich wpływem może zmętnieć i stać się niezdatna do użytku.
  • Otwartą fiolkę, pen, wstrzykiwacz używaj do 4 tygodni. Po upływie tego czasu, nabój insuliny wymień nawet, jeśli trochę hormonu w nim zostało.
  • Na koniec warto dodać, że data ważności umieszczona przez producenta na opakowaniu odnosi się do nieotwartej insuliny przetrzymywanej w lodówce.

Przechowywanie insuliny a wakacyjne wyjazdy

Wybierając się na wczasy bądź w podróż, warto we właściwy sposób przygotować insulinę, po to, by zachowała swe lecznicze właściwości i mogła nam służyć pomimo zmieniających się warunków jej przewożenia.

Jeśli będziesz lecieć na wymarzone wczasy samolotem – pamiętaj, by insulinę spakować do bagażu podręcznego. Dlaczego? W luku bagażowym panują zbyt niskie temperatury, wskutek czego hormon mógłby stać się bezużyteczny. Wyjeżdżając za granicę warto również wziąć ze sobą zapas tego hormonu w razie zgubienia czy zepsucia, bowiem ta dostępna poza granicami naszego kraju może się znacznie różnić pod względem typu i siły działania od tej, którą używasz.

Natomiast jeśli planujesz swoją wakacyjną podróż samochodem, pociągiem czy autobusem pamiętaj, by nie narażać insuliny na skrajne temperatury, a także na silne wstrząsy. Nie pozostawiaj jej w nagrzanym samochodzie czy jakimkolwiek innym nasłonecznionym miejscu.

Warto również przypomnieć wszystkim diabetykom, by wybierając się na wakacje, pamiętali o zabraniu i posiadaniu przy sobie informacji od lekarza prowadzącego o tym, że chorują na cukrzycę i muszą mieć przy sobie, takie rzeczy, jak: insulina, glukagon, pen, glukometr, paski do glukometru, wkłucia czy pompę insulinową. Przede wszystkim na lotnisku, gdzie służby bardzo przestrzegają zakazu wnoszenia na pokład substancji płynnych, taka informacja może nam się przydać i ustrzec nas przed problemami związanymi z zabraniem ze sobą insuliny do samolotu.

W jaki sposób przechowywać insulinę w okresie letnim, by zapewnić jej odpowiednie warunki?

Sposobów na przechowywanie insuliny jest wiele, jeśli jednak chcesz mieć pewność, że jest ona przetrzymywana w optymalnych dla siebie warunkach i nie straci swych leczniczych właściwości, postaw na innowacyjny i zaawansowany technologicznie futerał chłodzący na insulinę z wyświetlaczem. To wyjątkowy produkt, który został zaprojektowany w sposób mający zapewniać insulinie, a także innym medykamentom wymagającym przechowywania ich w odpowiednim warunkach, np. szczepionkom, bezpieczny transport i optymalne chłodzenie. Futerał utrzymuje temperaturę 10°C przez około 12 godzin. Dodatkowym udogodnieniem jest wbudowany termometr, który na wyświetlaczu pokazuje aktualną temperaturę panującą we wnętrzu futerału, dzięki czemu nie trzeba go otwierać, co wpływa na wydłużenie czasu schładzania znajdujących się w nim preparatów. Futerał wyposażony jest m.in. w 2 wkłady chłodzące z podwójną ochroną, 4 sloty na insulinę, a także miejsce na dokument od lekarza potwierdzający cukrzycę.

Niezwykle ważne jest przewożenie insuliny w dogodnych dla niej warunkach, tj. w odpowiedniej temperaturze i miejscu uniemożliwiającym jej swobodne przemieszczanie się, w przeciwnym razie straci swoje lecznicze działanie i stanie się bezużyteczna. Dlatego nie zwlekaj dłużej, tylko już dziś zaopatrz się w proponowany przez nas futerał chłodzący na insulinę z wyświetlaczem, umieść go w plecaku czy torebce i ciesz się w pełni słoneczną pogodą oraz wakacyjnymi wyjazdami.

maj  11