Kilka słów o zabezpieczaniu sensorów

sie27

Kilka słów o zabezpieczaniu sensorów

System Monitorowania Glikemii Flash oraz System Ciągłego Monitorowania Glikemii pozwala osobom chorującym na cukrzycę mierzyć poziom glikemii bezboleśnie i bez konieczności nakłuwania opuszka palca. Jest to możliwe dzięki sensorowi umieszczonemu w tkance podskórnej, który automatycznie mierzy stężenie cukru. Wszyscy użytkownicy systemu powinni w należyty sposób dbać o sensor, pamiętając o jego regularnej wymianie oraz zabezpieczeniu przed odklejeniem czy przypadkowym wyrwaniem. W jaki sposób chronić sensor przed uszkodzeniem?

Czym jest sensor?

System Monitorowania Glikemii Flash (FGM) FreeStyle Libre firmy Abbott oraz system Ciągłego Monitorowania Glikemii (CGM) MiniMed firmy Medtronic umożliwiają osobom chorym na cukrzycę mierzenie stężenia cukru całkowicie bezboleśnie, bez konieczności nakłuwania opuszka palca. Obydwa systemy wyposażone są w niewielki sensor, przypominający swym wyglądem 5-złotową monetę, który mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym za pomocą wprowadzonego podskórnie cienkiego, elastycznego, jałowego, miękkiego włókna o długości kilku milimetrów. By dokonać pomiaru poziomu cukru w przypadku systemu FreeStyle Libre, należy do sensora zbliżyć czytnik, natomiast system MiniMed wyposażony jest w sensor Enlite, który podłączony jest do małego transmitera przesyłającego dane z sensora do pompy insulinowej bądź osobnego monitora CGM.

Zarówno w systemie CGM, jak i FGM najważniejszą częścią składową jest sensor, o który należy w odpowiedni sposób dbać. Trzeba go przede wszystkim regularnie wymieniać – Sensor FreeStyle Libre co 14 dni, natomiast sensor Enlite co 6-7 dni. Jednak oprócz systematycznej wymiany, niezwykle ważne jest również jego właściwe zabezpieczanie w czasie użytkowania – przed odklejeniem, wyrwaniem czy jakąkolwiek inną sytuacją, która mogłaby się wiązać z jego utratą.

 

 

 

 

W jaki sposób można zabezpieczać sensor?

Sensory FreeStyle Libre firmy Abbott, jak również sensory Enlite Medtronic, często wymagają dodatkowego zabezpieczenia ze względu na duże ryzyko ich przypadkowego zerwania. Sensory stanowią wypukły element o niewielkiej powierzchni klejącej, zatem z łatwością można o niego zahaczyć i wyrwać. Dlatego, by czuć się komfortowo i bezpiecznie, warto je dodatkowo zabezpieczyć. Sposobów na ochronę sensorów jest kilka.

Jednym z nich są plastry ochronne, dzięki którym możemy zabezpieczyć odklejający się od sensora plaster bądź sensor odklejający się od plastra. Posiadamy duży wybór plastrów ochronnych zarówno na sensor Freestyle Libre, jak i Enlite. W naszej ofercie można znaleźć plastry okrągłe, prostokątne, z zaokrąglonymi rogami, a także z otworem w środku, który ułatwia późniejsze ściągnięcie plastra. Akcesoria te dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu oprócz swej oczywistej funkcji ochronnej, stanowią również świetną ozdobę. Znajdziemy plastry w jednolitym kolorze, np. cielistym, różowym, zielonym czy czarnym, jak również w ciekawe fantazyjne wzory, które z pewnością spodobają się nie tylko dzieciom. Proponujemy, m.in. plastry w biedronki, fale, czaszki, tęczę, panterkę czy wzór tatto. Należy podkreślić, że wszystkie plastry zostały wykonane z oddychających materiałów niewywołujących alergii. Są wytrzymałe i odporne na odklejanie. Posiadają hipoalergiczny klej, są wodoodporne, a w ich składzie nie znajdziemy lateksu ani cynku. Ich dodatkowym atutem jest elastyczność i rozciągliwość na poziomie 130-140%, czyli mniej więcej takim, jaki posiada ludzka skóra. Poniżej kilka opcja zarówno dla sensorów Freestyle Libre jak i Enlite - plastry z oczkiem dobrze spisują się także jako zabezpieczenie wkłuć od pompy insulinowej!

Plastry do Freestyle Libre:

 

 Plastry do Enlite Medtronic:

 

Innymi niezawodnymi sposobami na zabezpieczenie sensora są bandaże adhezyjne oraz opaski ochronne. To doskonałe rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz dzieci, bowiem produkty te skutecznie chronią sensor przed jego ewentualnym zahaczaniem, a w konsekwencji wyrwaniem. Zarówno opaski ochronne, jak i bandaże adhezyjne, to akcesoria wysokiej jakości, wykonane z najlepszych materiałów gwarantujących wygodę i komfort użytkowania. Bandaże adhezyjne nie posiadają kleju, jednak owinięte na ramieniu, doskonale zabezpieczają sensor, bowiem dzięki swej specjalnej strukturze przyklejają się same do siebie. Z kolei opaski zabezpieczające, wyposażone w dodatkową kieszonkę, szyte są indywidualnie dla każdego klienta, odpowiednio do obwodu jego ramienia. Ponadto oferujemy opaski ochronne specjalnie dedykowane systemowi MiniMed, które zabezpieczają zarówno sensor, jak i transmiter. Bandaże oraz opaski z łatwością i szybkością można założyć i ściągnąć, co jest ich niewątpliwym atutem. Proponujemy opaski ochronne, a także bandaże adhezyjne w ciekawych barwach i wzornictwie, które na pewno przypadną do gustu młodszym oraz nieco starszym użytkownikom stosującym system CGM i FGM.

Opaski zabezpieczające sensor Freestyle Libre:

 Opaski zabezpieczające sensor Enlite Medtronic:

 

Opaski uniwersalne, na każdy type sensora, wykonane z lycry:

  

Jeśli poszukujesz produktów umożliwiających skuteczne zabezpieczenie sensora – doskonale trafiłeś! Wśród szerokiej oferty dostępnych w naszym sklepie plastrów, opasek i bandaży, z pewnością każdy znajdzie odpowiadające jego potrzebom oraz gustom zabezpieczenie na sensor.

sie  27