Aktualności ze świata: Nowa inteligentna insulina

maj26

Aktualności ze świata: Nowa inteligentna insulina

Nowa inteligentna insulina

Zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles stworzył insulinę która otrzymała roboczą nazwę i-insulin. Do hormonu dodana została dodatkowa cząsteczka która będzie zapobiegać nagłemu obniżeniu poziomu cukru we krwi.

 

Zhen GuZhen Gu, profesor bioinżynierii w UCLA Samueli School of Engineering (na zdjęciu) nadzorujący badania tak skomentował  stworzenie nowego typu insuliny: Nasza nowa i-insulina działa jak inteligentny ”klucz". Insulina pozwala glukozie dostać się do komórki, ale dodana cząsteczka inhibitora zapobiega zbyt częstemu "wchodzeniu" w nią, kiedy poziom cukru we krwi jest normalny. To utrzymuje poziom cukru we krwi na optymalnym poziomie i zmniejsza ryzyko hipoglikemii. ”

Lek został przetestowany na myszach z cukrzycą typu 1. Wykazano, że pierwsze wstrzyknięcie insuliny jest skuteczne w utrzymywaniu poziomu cukru we krwi w normalnym zakresie do 10 godzin. Drugą dawkę insuliny podano trzy godziny później, co kontynuowało ochronę przed hipoglikemią.

 

Następnym krokiem jest przetestowanie i-insuliny u ludzi w badaniu klinicznym. Jeśli wyniki pokażą, że leczenie jest bezpieczne i skuteczne, leczenie może radykalnie zmienić obecną opiekę diabetologiczną.

Współautor badania, badacz podoktorancki Jinqiang Wang, dodał: „i-insulina może również szybko reagować na wysokie poziomy glukozy. Na przykład po posiłku, gdy poziom glukozy szybko wzrasta, poziom insuliny w krwiobiegu również wzrasta, co pomaga normalizować poziom glukozy”.

 

Dr Gu podsumował: „Nowa insulina ma potencjał, by zostać zoptymalizowana pod względem czasu reakcji i czasu, jaki może trwać w organizmie, zanim będzie wymagana kolejna dawka”.

Odkrycia zostały opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences (link do badań w języku angielskim: https://www.pnas.org/content/early/2019/05/14/1901967116)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Click_fine    

maj  26