Technologia dla cukrzycy w XXI wieku

maj01
Technologia dla cukrzycy w XXI wieku

Technologia dla cukrzycy w XXI wieku

Nowoczesne technologie ułatwiają życie diabetykom – bezbolesne i systematyczne badania glikemii są przełomem dla wielu pacjentów.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą spowodowaną przez zaburzone wydzielanie lub nieprawidłowe działanie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina reguluje poziom glukozy we krwi, ale gdy robi to nieprawidłowo, rozwija się hiperglikemia (przecukrzenie), czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, co z kolei powoduje negatywne skutki np. w postaci uszkodzenia komórek albo tkanek i dalsze powikłania.

Bez względu na typ cukrzycy (insulinozależna lub insulinoniezależna) jej leczenie jest uwarunkowane stałym monitorowaniem poziomu stężenia cukru we krwi. Życie z cukrzycą wymaga dyscypliny, samokontroli i zdrowego trybu życia: diety, ustabilizowania wagi, aktywności fizycznej. To choroba nieuleczalna, ale jej kontrola ułatwia leczenie i zapobiega groźnym powikłaniom. Dlatego jest tak ważna.

Technologia w walce z cukrzycą
Przez lata ten typ choroby kojarzony był z nakłuwaniem się (np. w palec) w celu pomiaru stężenia glukozy glukometrem. Rozwój technologii na szczęście pomaga również diabetykom, dla których od kilku lat istnieją i świetnie funkcjonują sensory i czytniki FreeStyle Libre. Angielska nazwa nie jest przypadkowa – rozwiązanie tej marki uwalnia diabetyków od problemów z kontrolowaniem glikemii i umożliwia prowadzenie aktywnego trybu życia oraz trzymanie choroby w ryzach. Regularne kontrole oraz analizowanie trendów pomagają w życiu z nieuleczalną chorobą.

 

Jak to działa?
Zestaw do bezinwazyjnych odczytów stężenia glukozy składa się z:
- sensora – to mały krążek z tworzywa, który umieszczony na skórze w dowolnym miejscu (nie utrudnia noszenia ubrań, nie rzuca się w oczy) sprawdza stężenie glukozy w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu – bezboleśnie (bez nakłuwania!), bo poprzez skanowanie,
- czytnika – to małe (9,5x6 cm) elektroniczne urządzenie z kolorowym ekranem dotykowym, które wyposażone jest w pamięć umożliwiającą zachowanie i analizę danych z 90 dni.

Wystarcza 1 sekunda (!), by na czytniku pojawiło się aktualne stężenie glukozy oraz strzałka trendu wskazująca kierunek zmian stężenia glukozy. Odczyty należy robić przynajmniej raz na osiem godzin. Wówczas na czytniku dostępny jest ośmiogodzinny wykres glikemii. Bezprzewodowy czytnik z wytrzymałą baterią (wymagającą ładowania średnio raz w tygodniu) odczytuje dane z odległości do 4 cm. Na jego ekranie prezentowane są zrozumiałe wykresy z krótkim podsumowaniem historii stężeń glukozy.

 

Zalety
Sensor jest dyskretny i nieduży (3,5×0,5 cm) i przylega do skóry przez maksymalnie 14 dni (nowy sensor trzeba nakładać co 2 tygodnie), a co najważniejsze – umożliwia pomiary w każdej sytuacji bez dodatkowego oprzyrządowania czy spełnienia warunków higienicznych. Jest wodoodporny (1 m przez 30 minut), więc niestraszne mu nie tylko zabiegi higieniczne, ale i pływanie w basenie, wysiłek fizyczny itd.

Czytnik nie tylko na bieżąco pokazuje kompletne dane i dokonuje analiz. Dane z niego można przenosić na komputer – w tym celu wystarczy pobrać ze strony producenta oprogramowanie. Wówczas całą historię odczytów można samodzielnie archiwizować i analizować. W ten sposób zyskuje się pełen obraz choroby i łatwiej dopasować styl życia do funkcjonowania organizmu.

Warto wiedzieć, że system monitorowania glikemii FreeStyle Libre jest przeznaczony do kontrolowania stężenia glukozy w płynie śródtkankowym u osób cierpiących na cukrzycę już od 4. roku życia (oczywiście do czasu osiągnięcia pełnoletności – pod opieką osoby dorosłej).

Ponadto Freestyle Libre to w dalszym ciągu także glukometr, do którego stosuje się paski do pomiaru stężenia glukozy bezpośrednio z krwi, jak również jedyne na rynku urządzenie umożliwiające pomiar ciał ketonowych (również paskami). Zatem to 3 funkcje w 1 urządzeniu.

Dodatkowo do tego typu rozwiązań stosowane są różne akcesoria i nakładki CGM dające dalsze możliwości i wygodę. Ten temat rozszerzymy w kolejnym wpisie.

W naszym sklepie zakupisz zarówno Sensor Freestyle Libre jak i czytnik do sensorów

 

maj  01