Firma Abbott przekazała wiadomość, że opracowuje nowy sensor Freestyle Libre, który będzie stale monitorował poziom glukozy oraz ketonów za pomocą jednego systemu. System uzyskał już przełomowe oznaczenie urządzenia od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), które ma na celu przyspieszenie rozwoju innowacyjnych technologii, które mogą poprawić jakość życia osób z zagrażającymi życiu lub nieodwracalnie wyniszczającymi chorobami.
„Firma Abbott zrewolucjonizowała opiekę diabetologiczną dzięki technologii FreeStyle Libre®, która jest numerem jeden w ciągłym monitorowaniu poziomu glukozy używanym przez ok. 4 miliony ludzi na całym świecie” — powiedział Jared Watkin, wiceprezes działu opieki diabetologicznej firmy Abbott. „Projektujemy nasz system monitorowania glukozy i ketonów za pomocą doskonałej technologii, która połączy się z wiodącymi nowymi pompami insulinowymi, aby stworzyć najlepsze w swojej klasie rozwiązanie. Jesteśmy optymistami, że będzie to kolejny duży postęp w technologii diabetologicznej i przełom dla osób z cukrzycą, zwłaszcza tych, u których występuje ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej”.
Sensor glukozy i ketonów będzie miał taki sam rozmiar jak czujnik FreeStyle Libre 3 - najmniejszy i najcieńszy sensor do ciągłego monitorowania glukozy (CGM) na świecie, i będzie łączył się z cyfrowym ekosystemem firmy Abbott, w tym z aplikacjami mobilnymi dla osób i opiekunów oraz chmurą on-line.
Freestyle Libre 3 i Freestyle Libre 1 - duża różnica w wielkości sensora
Potrzeba ciągłego monitorowania stężenia glukozy i ketonów
Ciągłe monitorowanie stężenia glukozy i ketonów jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą, które są bardziej narażone na rozwój cukrzycowej kwasicy ketonowej (CKK), stanu potencjalnie zagrażającego życiu, gdy poziom ketonów we krwi wzrasta do niebezpiecznego poziomu.
CKK jest coraz większym problemem na całym świecie, w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się setki tysięcy wizyt na izbie przyjęć i hospitalizacji z powodu kwasicy. Jednak obecnie niewiele osób z cukrzycą regularnie monitoruje stan ketonów, ponieważ obecne metody testowania – zazwyczaj poprzez krew lub mocz – są dodatkowo płatne i wymagają dodatkowych działań np. nabycia specjalnych pasków i czytnika. Dodanie ciągłego monitorowania ketonów do systemu ciągłego monitorowania glikemii eliminuje potrzebę oddzielnego testu ketonowego.
Ostatnie badania pokazują, że ciągłe monitorowanie ketonów może pomóc w zapobieganiu kwasicy. Dzięki ciągłemu monitorowaniu wzrost poziomu ketonów można wykryć wcześnie, jako ostrzeżenie przed zbliżającą się kwasicą ketonową i ostrzeżenie dla użytkownika. Czołowi eksperci ds. cukrzycy wezwali do rozszerzenia monitorowania ketonów, w tym integracji z technologią CGM w jednym czujniku. Brak monitorowania ketonów może stanowić poważne zagrożenie dla osób z cukrzycą, zwłaszcza dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1.
„W swojej praktyce widziałem wiele przypadków CKK u nastolatków i dzieci, którym można było zapobiec dzięki ciągłemu monitorowaniu ketonów” – powiedział dr Kurt Midyett, endokrynolog dziecięcy i dyrektor medyczny w Midwest Pediatric Specialists w Overland Park w stanie Kansas. „Dostarczenie osobom chorym na cukrzycę możliwości ciągłego monitorowania zarówno glukozy, jak i ciał ketonowych za pomocą jednego, intuicyjnego urządzenia jest ważnym krokiem naprzód w opiece diabetologicznej, ponieważ pozwoli pacjentom wykryć rosnący poziom ketonów i interweniować, zanim rozwinie się pełnoobjawowa kwasica ketonowa”.
„CKK pozostaje krytycznym problemem dla zbyt wielu osób z cukrzycą typu 1. Gratulujemy firmie Abbott za rozwiązanie tego problemu, który JDRF jest również zaangażowany w rozwiązanie” – powiedział dr Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny JDRF. „JDRF wspiera rozwój systemów CGM/CKM, takich jak ten, który opracowuje firma Abbott. Systemy CGM/CKM będą kluczem do zmniejszenia częstości występowania CKK w populacji chorych na cukrzycę. Ponadto urządzenia CGM/CKM, które mogą ostrzegać o zbliżającej się CKK, będą miały kluczowe znaczenie dla umożliwienia szersze przyjęcie i bezpieczne, skuteczne stosowanie inhibitorów kotransportera glukozowo-sodowego (SGLT). Inhibitory SGLT poprawiają poziom glukozy we krwi i oczekuje się, że poprawią wyniki w pracy serca i nerek u osób z cukrzycą typu 1.
Dostępność i interoperacyjność
Firma Abbott prowadzi już badania kliniczne nad systemem monitorowania glukozy i ketonów. Próby kluczowe odbędą się w 2023 r., a następnie zostaną przesłane wnioski regulacyjne.
Abbott planuje nawiązać współpracę z wiodącymi producentami pomp insulinowych, aby system podwójnego monitorowania był interoperacyjny z systemami podawania insuliny.
Firma Abbott dysponuje obecnie najczęściej używanym na świecie CGM. Portfolio FreeStyle Libre firmy Abbott zmieniło już życie około 4 milionów ludzi w 60 krajach, dostarczając przełomową technologię.
źródło: Abbott MediaRoom